Stagii de practica @ Q!
Stagii de practica @ Q!

Stagii de practica @ Q!

We like to share! … La baza activitatii noastre de zi cu zi sta un model de cloborare inovativ: Shared Kowledge Model TM, astfel incat fiecare dintre consultantii QUALITANCE are practic o intreaga echipa in spate – lucru care il ajuta sa aiba o viziune mai ampla si sa ofere mai rapid solutii mai bune. 

Credem ca prin schimb de experienta si cunostinte in cadrul echipei, fiecare dintre noi devine mai bun. In acelasi spirit am decis sa impartasim din cunostintele noastre in cadrul unor stagii de practica destinate studentilor din domeniul IT.

Din 150 de aplicanti am ales 25 de tineri entuziasti, carora vom incerca sa le modelam pasiunea si sa ii ajutam sa paseasca cu dreptul spre o cariera de succes. Cei 25 de practicanti au fost alesi in functie de activitatile derulate pana acum, asteptandu-ne doar sa aiba cunostinte de baza de programare, si sa fie creativi, dar cu o gandire logica structurata.

In rest, rezultatele acestui stagiu pentru cariera lor depind de dorinta practicantilor de a invata cat mai multe lucruri, pentru ca noi avem multe activitati pregatite pentru ei. 🙂

Stagiile debuteaza cu o serie de traininguri in care li se vor prezenta studentilor notiuni de testare software si dezvoltare software si cunostintele tehnice specifice. Dupa terminarea training-urilor, studentii vor incerca sa aplice intr-un mediu controlat cunostintele, iar apoi vor incepe efectiv programul de practica, lucrand in regim de shadowing alaturi de consultantii nostri, pentru cativa din clientii cu care noi colaboram.

Sub indrumarea consultantilor QUALITANCE, participantii la practica vor pune in aplicare cunostintele dobandite in training si vor desfasura activitati precum: creare si executie scenarii de test, identificarea, logarea si urmarirea pana la rezolvare a defectelor, designul si dezvoltarea de module software, crearea de documentatie tehnica, crearea testelor unitare.

Mai mult decat atat, avem definite proiecte de diploma atat individuale cat si de grup, astfel incat, la terminarea programului de practica, ii putem sustine in continuare pe studenti in vederea realizarii proiectului de diploma.

Iar pentru ca ne dorim oameni profesionisti si dedicati in echipa noastra, in functie de interes si performanta demonstrata exista posibilitatea integrarii unora dintre practicanti in echipa noastra ca Trainee Consultant.

Le uram pe aceasta cale stundentilor “Bun Venit” si sa speram ca putem sa le insuflam din pasiunea noastra si sa facem proiecte excelente impreuna!

More to follow, so stay in touch! 🙂